Ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową

Dyskopatia lędźwiowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa, które może nas dotknąć – zarówno wtedy, gdy na co dzień prowadzimy siedzący tryb życia, jak i w przypadku wykonywania pracy fizycznej. Wśród jego objawów możemy wymienić ból w dolnej części pleców, promieniowanie go do nóg czy ograniczoną mobilność.

Ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową

W przypadku tego schorzenia kluczowym aspektem jest dobór odpowiedniego zestawu ćwiczeń, który poprawi jakość naszego codziennego funkcjonowania. Systematycznie, dobrze wykonywana gimnastyka wpłynie na złagodzenie objawów, pomoże w procesie rehabilitacji, wzmocni mięśnie, a także poprawi elastyczność kręgosłupa.

Jakie ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową?

Zestaw ćwiczeń na dyskopatię lędźwiową powinien być ukierunkowany na wzmocnienie mięśni, które stabilizują kręgosłup, a także na poprawę elastyczności ciała. Niezwykle istotne jest wykonywanie ich systematycznie oraz zgodnie z zaleceniami eksperta. Musimy pamiętać, że przy tego typu schorzeniu nie możemy się spieszyć, ponieważ zbyt intensywne albo niewłaściwie dopasowane ćwiczenia mogą nam zaszkodzić, zamiast pomóc.

Optymalnym wyborem okazują się rozciąganie, wzmacnianie mięśni brzucha oraz pleców czy techniki oddechowe. Jednym z ćwiczeń, na które możemy się zdecydować, jest tak zwany koci grzbiet, polegający na delikatnym wyginaniu i rozluźnianiu kręgosłupa w pozycji na czworaka. Dzięki temu możemy rozluźnić napięte mięśnie wokół kręgów lędźwiowych.

Doskonale sprawdzi się również mostek, w którym musimy położyć się na plecach na piłce miękkiej dmuchanej do ćwiczeń kręgosłupa, by następnie powoli unieść miednicę do góry i ją rozciągać w naturalnej trakcji, tym samym wzmacniając mięśnie dolnej części pleców oraz pośladków.

Wielopoziomowa dyskopatia lędźwiowa, ćwiczenia – czy będą skuteczne?

Wielopoziomowa dyskopatia lędźwiowa to bardziej zaawansowana postać schorzenia. W tym przypadku mamy do czynienia z występowaniem zmian patologicznych w obszarze kilku sąsiadujących ze sobą krążków międzykręgowych. W takiej sytuacji ćwiczenia są zarówno elementem codziennej rehabilitacji, jak i narzędziem mogącym spowolnić dalszą degenerację kręgosłupa.

Musimy pamiętać, że w tym przypadku zestaw ćwiczeń powinien dobrać nam specjalista, chiropraktyk dostosowując je do naszych indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj skupiają się one na wzmacnianiu tak zwanego core, czyli mięśni głębokich brzucha, które pełnią niebagatelną funkcję w stabilizacji kręgosłupa.

Dyskopatia lędźwiowa – ćwiczenia, które warto wykonywać

Zmagając się z dyskopatią lędźwiową, powinniśmy pamiętać, że każdy zestaw ćwiczeń musi być dobrze dopasowany do naszego stanu zdrowia oraz poziomu zaawansowania schorzenia. W doborze najlepszej gimnastyki pomoże nam zaufany specjalista, na przykład chiropraktyk – ekspert naturalnych terapii kręgosłupa.

Dyskopatia lędźwiowa – do kogo się zgłosić?

Dyskopatia lędźwiowa wymaga regularnego wykonywania ćwiczeń dobranych przez specjalistę.

Jestem chiropraktykiem oferującym naturalne terapie kręgosłupa z wieloletnim doświadczeniem oraz znajomością zaawansowanych technik pracy. Zapewniam indywidualne i empatyczne podejście do każdej osoby, stawiając na kompleksowe podejście do wzmacniania kręgosłupa.

Ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową – podsumowanie

Odpowiednio dobrane ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową są bardzo ważnym elementem powrotu do zdrowia. Wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup, systematyczne rozciąganie oraz poprawa elastyczności ciała mogą wpłynąć na znaczące zmniejszenie objawów bólowych, a także ograniczyć do minimum ryzyko nawrotów. Wykonujemy je dopiero po wykonaniu zmian w ustawieniu geometrii kręgosłupa i wykonaniu zdjęć RTG i rozciąganiu trakcji na stołach metod chiropraktyki Dr.Pierce i Dr. Coxa.

Systematyczna aktywność fizyczna, wykonywania zgodnie z zaleceniami eksperta, jest kluczem do utrzymania zdrowego oraz sprawnego kręgosłupa przez długie lata. Dzięki niej można poprawić jakość codziennego funkcjonowania, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Szczególnie polecam chodzenie z kijami do trekkingu w trakcie terapii chiropraktyki.