Rwa ramienna - objawy
Rwa ramienna, nazywana także barkową, stanowi jeden z rodzajów korzeniowego zespołu bólowego. Jej przyczyną jest ucisk na struktury nerwowe w okolicy szyi, które odpowiadają za unerwienie ramion i reszty kończyn górnych. Największe ryzyko wystąpienia tego schorzenia obejmuje osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną oraz pracowników biurowych spędzających długie godziny przy komputerze.
Rwa ramienna - objawy
Aby dowiedzieć się, jakie są objawy rwy ramiennej, wystarczy przejść do dalszej części niniejszego artykułu.
Rwa ramienna – jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
Rwa ramienna objawia się kilkoma nieprzyjemnymi symptomami, takimi jak:
- osłabienie siły mięśniowej w obrębie kończyny górnej,
- mrowienie i drętwienie w okolicy kończyn górnych,
- ból, który może promieniować z okolicy szyi wzdłuż ramienia, a niekiedy nawet docierać aż do barku i łopatki.
Należy pamiętać, że objawy rwy ramiennej zazwyczaj występują po jednej stronie ciała. Symptomy mogą się nasilać przy określonych ruchach szyjnego odcinka kręgosłupa, pleców, w przypadku długiego siedzenia, chodzenia, a niekiedy nawet przy kaszlu i kichaniu.
Najczęściej objawy utrzymują się kilka tygodni, jednak warto pamiętać, że u każdego przebieg choroby może wyglądać inaczej.
Rwa ramienna – objawy w zależności od stopnia zaawansowania
Objawy rwy ramiennej mogą się różnić w zależności od poziomu zaawansowania schorzenia:
- I stopień rwy ramiennej – ból pojawia się w spoczynku, okresowo niekiedy występują parestezje, a w nocy chory może odczuwać napady bólu;
- II stopień rwy ramiennej – ból i parestezje są intensywne oraz występują często. Dolegliwości utrzymują się nawet w ciągu dnia;
- III stopień rwy ramiennej – objawy utrzymują się u chorego cały czas. Oprócz silnego bólu występują też zaburzenia czucia, przykurcze i zaniki mięśni.
Ponadto gdy rwa ramienna się rozwinie, chory może mieć też trudności oddawania moczu i stolca.
Rwa ramienna – przyczyny
Do rozwoju rwy ramiennej mogą przyczynić się:
- otyłość,
- siedzący tryb życia,
- dyskopatia,
- przeciążenia,
- część nowotworów,
- zespół górnego otworu klatki piersiowej,
- neuralgia międzyżebrowa,
- zaburzenia hormonalne.
Rwa ramienna często też pojawia się u osób, które uczestniczyły w wypadku drogowym, doznały upadku z wysokości lub zostały zranione ostrym przedmiotem, np. nożem.
Rwa ramienna – jak zapobiegać jej nawrotom?
Rwa ramienna to schorzenie, które często nawraca, dlatego, aby uniknąć kolejnych epizodów, warto podjąć pewne działania. Ważne jest wprowadzenie zdrowych nawyków do codziennej rutyny, takich jak aktywność fizyczna, odpowiednio zbilansowana dieta czy systematyczny odpoczynek.
Ponadto osoby, które już zmagały się z rwą ramienną w przeszłości, powinny dbać o utrzymanie prawidłowej postawy ciała w czasie stania i chodzenia. Istotne jest też unikanie dźwigania oraz przeciążania ciała. Dodatkowo, aby zapobiegać rwie ramiennej, warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie szyi. Dobrą opcją jest też włączenie do codzienności treningów brzucha.
Rwa ramienna – co robić?
Po dostrzeżeniu objawów rwy ramiennej najlepiej zgłosić chiropraktyka. Specjalista ten wykona dokładne badanie mające na celu zidentyfikowanie przyczyny dolegliwości. Następnie zaproponuje plan terapii dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Chiropraktyk może też zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak np. RTG, aby lepiej dostosować metody terapeutyczne.
Rwa ramienna – gdzie się zgłosić?
W przypadku rwy ramiennej zapraszam do odwiedzenia mojego Centrum Trzy Diamenty Przemysław Rybczyński. Jestem doświadczonym chiropraktykiem, posiadającym szeroką wiedzę i odpowiednie umiejętności. Nieustannie podnoszę swoje kompetencje, aby móc oferować usługi na najwyższym poziomie.
Dzięki latom pracy w branży jestem w stanie dopasować odpowiednią terapię do konkretnego schorzenia. Pomogłem wielu osobom w walce z rwą ramienną, co potwierdzają świetne opinie moich pacjentów. Stosuję sprawdzone metody amerykańskich chiropraktyków dr. Coxa i dr. Pierce'a, cechujące się bardzo wysoką skutecznością.