Przepuklina szyjna - objawy- jak powinniśmy spać?
Przepuklina szyjna jest schorzeniem, które dotyka coraz większą liczbę osób. Wraz z obecnym trybem życia, często wymagającym spędzania wielu godzin w jednej pozycji, zazwyczaj siedzącej, obciążenie kręgosłupa rośnie. Konsekwencją tego może być wystąpienie różnych dolegliwości, w tym przepukliny szyjnej.
Przepuklina szyjna - objawy- jak powinniśmy spać?
Choroba ta nie tylko wpływa na zdolność do wykonywania codziennych czynności, ale także znacząco pogarsza jakość snu, co z kolei prowadzi do dalszych komplikacji zdrowotnych.
Czym jest przepuklina szyjna?
Przepuklina szyjna jest schorzeniem dotyczącym kręgosłupa. Dochodzi w nim do przesunięcia lub pęknięcia jądra miażdżystego znajdującego się wewnątrz krążka międzykręgowego. Krążki pełnią funkcję amortyzatorów między poszczególnymi kręgami, absorbując wstrząsy i umożliwiając swobodny ruch kręgosłupa.
W przypadku przepukliny szyjnej jądro miażdżyste może przemieszczać się na zewnątrz pierścienia włóknistego, co prowadzi do ucisku na nerwy rdzeniowe lub sam rdzeń kręgowy. To z kolei wywołuje szereg objawów neurologicznych, takich jak ból, drętwienie czy osłabienie mięśni.
Sama przepuklina może rozwijać się stopniowo, często będąc wynikiem długotrwałego przeciążenia kręgosłupa szyjnego, złej postawy, urazów czy procesów degeneracyjnych związanych z wiekiem. Ważne jest, aby w odpowiednim momencie rozpoznać problem i podjąć działania zmierzające do złagodzenia objawów.
Przepuklina szyjna – objawy
Objawy przepukliny szyjnej mogą być różnorodne. Co więcej, często zależą od stopnia zaawansowania schorzenia oraz tego, które nerwy są uciskane. Najbardziej charakterystycznym objawem jest ból promieniujący z szyi wzdłuż ramienia aż do dłoni. Często nasila się on podczas ruchu, zwłaszcza przy skręcaniu lub pochylaniu głowy.
W niektórych przypadkach pacjenci doświadczają także drętwienia, mrowienia lub osłabienia mięśni w górnych kończynach. Objawy te wynikają z ucisku na nerwy, które wychodzą z rdzenia kręgowego i prowadzą do rąk.
W bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy dochodzi do ucisku na rdzeń kręgowy, mogą wystąpić także objawy neurologiczne obejmujące całe ciało, takie jak trudności w chodzeniu, problemy z równowagą czy osłabienie mięśni nóg.
Objawy przepukliny szyjnej – jak powstaje problem?
Powstawanie objawów przepukliny szyjnej jest ściśle związane z procesem degeneracji krążków międzykręgowych. Te elementy z wiekiem tracą elastyczność i zdolność do amortyzacji. W wyniku długotrwałego przeciążenia, jakie niesie ze sobą np. praca biurowa, kręgi szyjne zaczynają naciskać na krążki, co prowadzi do ich zużycia, a następnie pękania.
Czynniki ryzyka, takie jak zła postawa ciała, brak aktywności fizycznej, nadwaga czy palenie tytoniu, mogą przyspieszać procesy degeneracyjne. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia przepukliny szyjnej. Chociaż wiek jest istotnym czynnikiem w rozwoju tego schorzenia, młodsze osoby również mogą być narażone na to schorzenie, zwłaszcza jeśli ich styl życia sprzyja nadmiernemu obciążeniu kręgosłupa.
Objawy mogą pojawić się nagle, na przykład po gwałtownym ruchu głowy lub rozwijać się stopniowo, a następnie z czasem ulegać nasileniu.
Przepuklina szyjna – jak spać?
Dostosowanie pozycji do snu w przypadku przepukliny szyjnej jest kluczowym elementem w zarządzaniu bólem oraz poprawie jakości życia. Zalecane rozwiązanie stanowi spanie na plecach z odpowiednim podparciem dla głowy i szyi.
Użycie poduszki ortopedycznej, która dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, może znacznie odciążyć odcinek szyjny i zminimalizować ucisk na nerwy. Ważne jest, aby akcesorium nie było zbyt wysokie ani zbyt niskie – powinno utrzymywać głowę w neutralnej pozycji, w linii prostej z kręgosłupem.
Należy przy tym unikać spania na brzuchu, ponieważ wymusza to nienaturalne wygięcie kręgosłupa szyjnego. To z kolei może nasilać ból i przyczyniać się do pogłębiania się przepukliny. Naturalnym wsparciem jest również chiropraktyka, dzięki której istnieje możliwość lepszego rozpoznania problemu, a następnie wdrożenia odpowiedniego działania.