Rwa kulszowa - jakie są jej objawy i gdzie boli?
Szczegółowe informacje na temat tej dolegliwości można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
Rwa kulszowa - jakie są jej objawy i gdzie boli?
rwa kulszowa objawy, rwa kulszowa leczenie, rwa kulszowa gdzie boli, rwa kulszowa przyczyny
Rwa kulszowa to dolegliwość, która objawia się bólem się w dolnej części pleców (odcinek lędźwiowo-krzyżowy) oraz w okolicy pośladków. Ból ten promieniuje wzdłuż tylnej części nogi, przechodząc przez udo, łydkę, aż do stopy. W przypadku rwy kulszowej nawet niewielkie ruchy kręgosłupa np. podczas chodzenia czy kichania mogą powodować nasilenie bólu.
Rwa kulszowa – przyczyny
Główną przyczyną rwy kulszowej jest zazwyczaj dyskopatia, czyli problemy z krążkami międzykręgowymi, takie jak ich przepuklina. Do innych najczęstszych przyczyn rwy kulszowej należy m.in.:
- ciasnota kanału kręgowego (np. wywołana przez masywne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa);
- kręgozmyk;
- zespół mięśni gruszkowatych;
- zmiany nowotworowe zlokalizowane w obrębie kanału kręgowego;
- choroby zakaźne;
- uraz, który spowodował uszkodzenie nerwu;
- choroby ogólnoustrojowe, które oddziałują na nerwy, np. cukrzyca;
- uraz, na skutek którego doszło do złamania kości udowej;
- lokalne stany zapalne.
Rwa kulszowa może rozwinąć się w wyniku różnych stanów, które podrażniają nerwy na ich przebiegu. Prawdopodobieństwo wystąpienia rwy zwiększa się w przypadku stosowania niewłaściwej diety, prowadzenia siedzącego trybu życia oraz wykonywania pracy wymagającej podnoszenia ciężarów. Ponadto na to schorzenie narażone są szczególnie kobiety w ciąży i osoby z nadmierną masą ciała.
Rwa kulszowa – objawy
Objawy rwy kulszowej mogą się rozwijać stopniowo lub wystąpić nagle. W przypadku tego schorzenia odczuwa się silny ból okolicy lędźwiowej, promieniujący do kończyn dolnych. Ból ten narasta w momencie unoszenia nogi w pozycji leżącej na plecach, a także podczas pochylania się.
Ponadto osoby cierpiące na rwę kulszową często narzekają na zaburzenia czucia, uczucie mrowienia w nogach, drętwienie kończyn dolnych oraz spadek siły mięśniowej. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić nawet problemy z poruszaniem się czy trudności z oddawaniem moczu i kału.
Rwa kulszowa – jak zdiagnozować?
Aby prawidłowo zdiagnozować rwę kulszową, specjalista musi uzyskać od pacjenta informacje o tym: gdzie występuje ból, jak bardzo jest intensywny, jak długo trwa oraz kiedy się pojawia. Podczas badania specjalista sprawdza odruchy, napięcie nerwów i siłę mięśni. Badanie polega głównie na zginaniu oraz prostowaniu nóg, a także unoszeniu ich, gdy pacjent leży.
Czy, aby zdiagnozować rwę kulszową, niezbędne jest przeprowadzenie badań obrazowych? Tak należy wykonać zdjecia RTG I MR czyli badania obrazowe.Bo często bólowi towarzyszą inne niepokojące dolegliwości, wykonanie rezonansu magnetycznego, lub RTG może okazać się konieczne.
Rwa kulszowa – leczenie
Po zapoznaniu się z odpowiedzią na pytanie: „Rwa kulszowa - gdzie boli?” oraz po zaznajomieniu się z objawami tego schorzenia, czas dowiedzieć się, jak się je kuruje.
Otóż w przypadku ostrego bólu podstawą leczenia jest terapia zachowawcza, która obejmuje czasowe odciążenie kręgosłupa. Ponadto stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a czasami także farmaceutyki rozluźniające mięśnie.
Kolejnymi krokami w leczeniu zachowawczym jest proces rehabilitacyjny. Warto udać się do dobrego chiropraktyka, który oferuje skuteczną terapię bólu rwy kulszowej. Gdzie znaleźć takiego specjalistę? W Centrum Trzy Diamenty w Poznaniu, czyli w gabinecie terapii naturalnych, gdzie od lat prowadzone są kuracje dla osób zmagających się z rwą kulszową i przepuklinami międzykręgowymi kręgosłupa.